Тема. ЗА ДОБРО ДОБРОМ ПЛАТЯТЬ
Матеріал уроку. Українська народна казка «Кривенька качечка»
Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів із кращими зразками усної народної творчості (казками). Вчити визначати головну думку твору. Удосконалювати навички правильного і виразного читання, літературного аналізу твору; формувати оцінні судження, вміння порівнювати. Виховувати бажання допомагати оточуючим.
Обладнання. Книжка «Кривенька качечка», мультфільм «Кривенька качечка» (за мотивами української народної казки), мультимедійна презентація, тест, сигнальні кольорові блокноти, тлумачний словник, опорна таблиця «Метод прес».
Хід уроку І.Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
 В країну чудову, в країну казкову,
 Що так нас чарує й збагачує мову...
II.Актуалізація опорних знань, повідомлення теми і мети уроку, підготовка до сприймання твору з використанням мультимедійної презентації
- Який розділ ми почали вивчати?
1 слайд        З чистого джерела народної творчості
2 слайд    Які жанри народної творчості дійшли до нас з давніх-давен? (Казки, пісні,                         загадки, прислів'я.)
- Чому їх об'єднують спільною назвою - усна народна творчість? (Вони                               передавалися із вуст в уста.)
- З яким видом казок усної народної творчості почали знайомитися?
(Чарівні казки.)

3 слайд      Чарівні казки
      Чим цікаві герої чарівних казок? (Герої мають надзвичайну силу, а за
      допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення.)
      Як треба читати чарівні казки? (Чарівні казки треба читати розповідним
      тоном, наспівно.)
4 слайд     Тема уроку: «За добро добром платять»
-       Прочитайте тему сьогоднішнього уроку.
-       Чи можемо ми за назвою уроку передбачити, про що буде
розповідатися в казці?
-       Щоб дізнатися, хто буде головною героїнею нової казки, пропоную
відгадати загадку з відомої вам книги «Тлумачний словник».
5 слайд     Загадка: «Водоплавний свійський і дикий птах, цінний
                 своїм м'ясом, яйцями й пір'ям, самка качура.»
-     Хто це? (Качка.)

6-й слайд     (Малюнок качки)
-     А зараз ми більш детально познайомимося з нашою гостею,
використовуючи знання з природознавства та метод «Прес».

7 слайд     Природознавство
      Що таке природа? ( Природа - це все те, що не зроблено руками
людини.)
    Чи належить качка до природи? (Так. Я вважаю, що качка належить до природи, тому що людина не зробила її своїми руками. Наприклад, до природи належать зірки, сонце, лисиця, дерево. Отже, качка - це природа.)
          На які групи поділяють природу? ( Жива і нежива.)
    Чим жива природа відрізняється від неживої? ( Народжується, дихає,
живиться, розмножується, вмирає.)
    До якої природи належить качка? (До живої.) Доведіть це,
використовуючи метод «Прес».
        На які групи поділяють живу природу? (Люди, тварини, рослини.)
        До якої групи належить качка? (Тварини.)
        На які групи поділяють тварин?
8-13слайд      Тварини: комахи, риби, плазуни, земноводні, птахи, звірі.  (фото)

14слайд         До якої з груп належить качка?   (фото птаха)
-      Доведіть це. ( Я вважаю, що качка належить до птахів, тому що основна
ознака птахів - наявність пір'я. Наприклад, горобець, ворона. Отже,
качка - це птах.)
- А зараз я пропоную вам познайомитися із скоромовкою.
15 слайд   Скоромовка
                 Курка сіла на гніздечко,
                  Качка плава недалечко.
-      Прочитайте скоромовку мовчки.
-      Про кого в ній розповідається? ( Про курку та качку.)
-      До якої групи тварин вони належать? (Птахи.)
( Читання з поділом на склади, виразне читання, читання із підвищенням та пониженням голосу, робота в парах (розповідають учні скоромовку один одному).)
-      Так яка пташка буде головною героїнею твору, що будемо вивчати на
сьогоднішньому уроці? ( Качечка.)
-      А назва казки «Кривенька качечка». (Демонстрація книжки.)

16 слайд       Українська народна казка «Кривенька качечка»

17 слайд   Словник: починок, Галочка, Кужілочка, веретенце, іва-діва,
                полинули,   жалувати
-     Перед ознайомленням з твором, важливо опрацювати нові слова,
з'ясувати їх значення. ( Читання слів самостійно, за вчителем.)
18 слайд      Тлумачення слів:
                   починок- пряжа, намотана на веретено;
                   Галочка - пестливе звертання до дівчини;
                   кужілочка - частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу;
                   веретенце - ручне знаряддя у вигляді тонкої палички із загостреними  кінцями;
                  іва-діва - звертання до дівчини;
                  полинули – полетіли;
                  жалувати - жаліти, шанувати.
19 слайд   Ознайомлення з твором: читання книжки, переказ із вуст в уста, прослуховування аудіо запису, перегляд мультфільму.   (схема)
-     Діти, як, на вашу думку, можна ознайомитися з новим твором?

ІІІ. Фізкультхвилинка
IV.  Ознайомлення з казкою «Кривенька качечка»

20 слайд   Перегляд мультфільму «Кривенька качечка»
-    Зараз ми переглянемо мультфільм «Кривенька качечка» і порівняємо його із казкою надрукованою в підручнику «Літературне читання». Прошу особливу увагу звернути на зачин і кінцівку твору. Будьте уважними, бо після перегляду мультфільму ви будете виконувати тестові завдання.

V.  Тестові завдання
- А зараз проведемо тестування з метою перевірки розуміння казки. (учні сигнальними кольоровими блокнотами показують відповіді)
21-24 слайд     Тестові питання
1. Ця казка є:
А) авторською;                    Б) народною.
2.  Якими словами починається казка?
    А) Жили-були сусід та сусідка...        Б) Жили собі дід та баба...
    В) За горами, за лісами, за широкими морями...
3.  Куди пішли дід із бабою?
    А) У ліс по гриби;   Б) у ліс по ягоди;  В) у садок по яблука.
4.  Чому дід і баба сумували?
    А) Бо не було їм що їсти;    Б) бо довго їх не провідували діти;
    В) бо у них не було дітей.
5.    Кого дід із бабою знайшли у лісі?
    А) Гусочку;    Б) качечку;    В) індичку.
6.    Кого побачили старі біля своєї хати?
    А) Дівчину з відром;   Б) дівчину з коромислом;   В) сусідів.
7.  Що дід і баба зробили з гніздом?
    А) Перенесли у куток;   Б) винесли надвір;    В) укинули у піч.
VI. Читання казки «Кривенька качечка» за логічно-закінченими
частинами у підручнику «Літературне читання» (с.50-52) порівняння з мультфільмом, аналіз змісту.
25 слайд    Читання казки «Кривенька качечка»
- А зараз ми познайомимося з казкою надрукованою у підручнику.

26 слайд    Читання казки частинами
1-а частина - до речення «Другого дня знов пішли дід і баба по гриби» (с.51)
-  Чи помітили ви відмінності у зачині мультфільму та прочитаного уривку?  (у мультфільмі – качечка лежала на землі, у підручнику – в гніздечку)

27 слайд    Читання казки частинами
 2-а частино - до речення «Так і зробили»
-  З чого дивувалися дід і баба?
-  Кого помітили сусіди?
-  Доберіть слова протилежні за значенням до слів «вертаються» (пішли),
стоїть (лежить), «не бачили» (бачили), «гарна» (погана), «зварені» (сирі).

28 слайд    Читання казки частинами
3-а частина - до речення  «- Не плач, галочко!»
-  Кого побачили дід з бабою біля своєї хати?
-  Де взялася ця кривенька дівчина?
-  Як ви думаєте, чому дід і баба спалили гніздечко?

29 слайд    Читання казки частинами
4-а частина (читання в  особах)
(Підготовлені учні: автор, дід, баба, дівчина. Інші діти - хором за каченят.)
-      З яким табуночком полетіла качечка у мультфільмі? (З першим)
-      А з яким табуночком полетіла качечка у прочитаній казці? (З третім.)
-      Отже, як ви гадаєте краще знайомитися з новим твором, прочитавши в
оригіналі, чи переглянувши мультфільм?
VII. Узагальнення прочитаного
30    слайд     - Чому дівчина більше не захотіла залишитися у діда і баби?
                 Що у цій казці народ схвалює, а що - засуджує?


VIII. Підсумок уроку
31 слайд     -   До якої групи казок можна віднести казку «Кривенька качечка»?
             Які ознаки чарівності є у ній?

32 слайд       Читайте/ читайте, читайте! Бо людина, яка вміє і любить читати, -   щаслива. Навколо    неї завжди багато розумних, добрих, вірних друзів. Хто ці друзі? (Книги.)

<a href="http://metodportal.com/node/48373"> Методичний портал | Інтегрований урок з літературного читання та природознавства «Українська народна казка «Кривенька качечка»»</a>

Комментариев нет:

Отправить комментарий