Біологія 6 клас



https://youtu.be/JWPxUf5B7Ck


Легенди і міфи про квіти

•              Німецький переказ розповідає, що незабудка виросла зі сліз нареченої, пролитих нею в час розлуки з коханим. Помітивши, що ця рослинка піднялась і розквітла, закохані назвали її незабудкою й поклалися оберігати її як пам’ять про взаємне кохання.

•              За грецькими міфами, Адоніс — прекрасний юнак, син царя Кіпру. Адоніс був таким гарним, що не мав собі рівних не тільки на Землі, а й серед богів Олімпу. Одного разу під час полювання Адоніс загинув, та боги перетворили його на чудову квітку, яка щороку з’являється, коли оживає природа,— адоніс.

•              Якось Венера надумала скупатися у віддаленому гроті, куди не могло проникнути жодне людське око. Купаючись, вона раптом почула шурхіт і помітила, що кілька смертних дивляться на неї… Тоді, розгнівавшись, богиня попросила Зевса покарати зухвальців. Громовержець зважив на її прохання і вирішив покарати зарозумілих смертю, але в останню мить бог передумав і перетворив їх на квіти фіалки триколірної. Барви цієї квітки відтворюють цікавість та подив, що призвели до загибелі нахаб.

•              Греки вважають троянду даром богів. Вони вірять, що ця квітка утворилася з білосніжної піни, яка покривала тіло Афродити, коли богиня краси й кохання вийшла після купання з моря. Біла троянда перетворилася на червону під час бенкету, який влаштували боги на Олімпі. Пурхаючи у веселім танку, Амур ненароком перекинув своїми рожево-червоними крильцями чашу з нектаром, який, потрапивши на троянди, забарвив їх у червоний колір і надав дивовижного запаху.

•              Німці стверджують, що мак — це не квіти, це кров загиблих, що піднімається із землі, перетворившись на криваві квіти, просить нас молитися за упокій їхніх грішних душ.

•              Англійці примулу називають зачарованою квіткою. Існує повір’я, ніби в її пелюстках щодня, впродовж року, за винятком першого травня, переховуються маленькі феї й казкові гноми.

•              Русалки живуть у підводних хоромах, викладених із мушель, дрібних черепашок, де сяють перли, яхонти, срібло й корали. Поряд виспівують смарагдові джерела. Сонце просвічує в ці оселі, а місяць та зорі викликають русалок на берег. Ці русалки іноді й перетворюються на водяні лілеї — латаття біле.
Виконайте завдання!

«Закінчи речення».

1.         Укорочений видозмінений і обмежений у рості пагін, який пристосований до статевого розмноження рослин, називається… .

2.         Головними частинами квітки є...

3.         Захищає внутрішні частини квітки від несприятливих умов… .

4.         Оцвітина, яка утворена тільки віночком, називається… .

5.         Оцвітина, яка утворена віночком і чашечкою, називається… .

6.         Жіноча частина квітки називається… .

7.         Маточка складається з таких частин… .

8.         Чоловіча частина квітки називається… .

9.         Тичинка складається з….

10.       За наявністю тичинок і маточки у квітці їх поділяють на…
2. Тема .Запилення і запліднення у квіткових рослин.
1.Опрацювати параграф 33,виконати завдання в зошиті на с.61-63.
2.Підготувати міні-проект  "Квіти і комахи"  

Опрацюйте слідуючий матеріал,який допоможе вам у засвоєнні теми! 









Жуки 

Ряд сучасних видів покритонасінних рослин запилюється переважно жуками. Квіти цих рослин великі, поодинокі або дрібні і зібрані в суцвіття.
Основною їжею для жуків є сік вегетативних частин рослин, плоди, та гниючі рештки. У жуків нюх розвинений краще, аніж зір, тому запилюючі ними квіти часто білі або зовсім неяскраві, зате мають сильний запах. В основному це фруктовий, пряний або неприємний, що нагадує бродіння. Ці запахи відрізняються від аромату тих квітів, які запилюються бджолами та метеликами.
У одних квітів жуки живляться нектаром, у інших пелюстками або особливими поживними тільцями – скупченнями клітин на поверхні різних частин квітки, а також пилком. В усіх випадках насінні зачатки у квіток, що запилюються жуками, добре захищені зав'яззю і знаходяться у недосяжності до жуючих щелеп жуків-запилювачів.
 Метелики
 

Квіти, що запилюються метеликами, дуже схожі на ті, які запилюються бджолами. Головним чином тим, що приваблюють цих комах малюнком та запахом квіток. Але деякі лускокрилі здатні розрізняти червоні кольори, тому рослини, які вони запилюють можуть бути і червоними, і оранжевими.
У видів, що запилюються нічними метеликами, квіти завжди білі, білувато-жовті або яскраво-рожеві з дуже запашним ароматом. Найсильніший запах мають різні види тютюну. Для багатьох квітів, які запилюються метеликами характерно те, що їхній сильний солодкий запах проявляється тільки після заходу сонця.
У квітках, що запилюються метеликами, нектарники знаходяться біля основи довгої вузької трубочки віночка або спеціальної шпори, звідки тільки ці комахи здатні витягувати нектар смоктальним ротовим апаратом. Бражники, наприклад, не залазять у квітку, як бджоли, а зависають над нею, вставляючи свій довгий хоботок у квіткову трубочку. Ці квіти не мають “посадкової ділянки” як для бджіл, ніяких ловушок і складного внутрішнього обладнання, яке необхідне для перетинчастокрилих.
Існує взаємозалежність між розмірами метелика та розмірами квітки. На великі квіти сідають великі метелики, а на дрібні – маленькі метелики. У дрібненьких квітках короткі квіткові трубочки, тому маленьким метеликам немає потреби занурювати свій хоботок. Вони просто повзають по квітці і збирають нектар.
Квіти, які запилюються метеликами еволюціонують разом з ними, як і у перетинчастокрилих комах.
    Птахи
 

Деякі пернаті регулярно відвідують квіти, живлячись їхніми частинами,нектаром та дрібними комахами, що живуть у квітах. Тому вони також приймають участь у процесі запилення.
Квіти, які запилюються птахами, виділяють велику кількість рідкого нектару. Його може бути так багато, що він витікає назовні. Але запах цих рослин слабкий, що пов'язано з погано розвинутим у птахів нюхом. Зате птахи дуже добре сприймають кольори, приблизно у такому ж діапазоні, як і людина.
Більшість квітів, які запилюють птахи, мають червоне та жовте забарвлення. Розміри квітів досить великі або зібрані у чималі суцвіття, що пов'язано з необхідністю приваблювати пернатих своїм виглядом і вміщувати велику кількість нектару.
Птахи та інші тварини-запилювачі відвідують квітки певного виду рослин на протязі коротких проміжків часу. Ті квіти, які запилюють птахи можуть також запилюватися і метеликами та летючими мишами. Але комахи надають перевагу квітам з сильним ароматом, а птахи навпаки.
                                Перевірте свої знання!!!
     Гра « Вірю – не вірю»
Завдання: потрібно вибрати правильне твердження і записати його у вигляді графічного диктанту.
1
2
3
4
5
6
7
8









Твердження
1.     Коли квітка має і пелюстки і чашолистики , то така оцвітина називається простою.
2.     Квітка, яка має і тичинки і маточку називається двостатевою.
3.     Дводомні рослини – це ті, які мають на одній рослині  лише чоловічі або лише жіночі квітки.
4.     У фіалки запашної форма квітколожа видовжена.
5.     Маточка складається з приймочки, стовпчика та маточки.
6.     Насіння формуються з маточки.
7.     В тичинках визріває пилок.
8.     У кукурудзи двостатеві квітки.



3. Тема:Суцвіття.
Опрацювати параграф 34,виконати завдання в зошиті на с.63-65.

                         Перевірте свої знання!!!

Завдання: Виконати тести: (знайти одну правильну відповідь)

1.     Суцвіття мають:
          а) конюшина, б) тюльпан, в) лілія.
2.     Суцвіття у яких на нерозгалуженій осі розміщені поодинокі квітки:
          а) складне, б) просте.
3.     Назвіть суцвіття, яке не належить до простих: 
         а) китиця, б) початок,                    в) волоть, г) головка, д) щиток.
4.     Визначте суцвіття, в якому квітки кріпляться  до головної осі почергово за допомогою квітконіжок приблизно однакової довжини:      
          а) колос, б) китиця, в) волоть, г) щиток, д) початок.
5.     Вкажіть, як називається суцвіття, яке подібне до колосу, але має потовщену вісь:   
          а) складний колос, б) головка, в) волоть, г) початок,              д) кошик.
6.     Назвіть суцвіття, уздовж головної осі якого розміщені квітки на квітконіжках різної довжини:  
          а) волоть, б) китиця, в) щиток, г) початок.

                                  Бажаю успіхів!!!
4.Тема: Насінина.
Опрацювати параграф 35,виконати завдання в зошиті на с. 65 















Перевірте свої знання!!!Бажаю успіхів!!!
Біологічний диктант
Потрапивши на приймочку маточки, пилкове зерно …, утворюючи … , яка росте в бік зав’язі. У пилковій трубці розташовані … , і, коли пилкова трубка доростає до зав’язі, один із сперміїв зливається з … , а другий спермій зливається з … . Від першого злиття розвивається …, а від другого — … . Насінний зачаток після запліднення перетворюється на …   

Термінологічний диктант.
1.         Запліднення — це…
2.         Зародок — це…
3.         Насіння — це…
4.         Сім’ядолі — це…
5.         Ендосперм — це…


Комментариев нет:

Отправить комментарий